Nalewka wiśniowa

Nie ma to jak własnej roboty nalewka wiśniowa, wg mnie to najlepszy domowy trunek. Niech nikogo nie przeraża wieloetapowy, czasochłonny proces przygotowania, bo jak to zwykle przy nalewkach bywa - trzeba się wykazać cierpliwością, by nalewka była idealna na chłodne wieczory i dostarczyła podniebieniu maksimum przyjemności :) 


 
Składniki:
I etap: 
  • 1,5 kg wiśni
  • 1 l spirytusu + 1 szklanka przegotowanej i ostudzonej wody
II etap:
  • 0,5 kg cukru
  • 0,5 l wody
III, IV etap:
  • cierpliwość
  Przygotowanie:

1. etap: 
Wiśnie umyć i wydrylować, zostawić połowę pestek.
W gąsiorku/ dużym słoju umieścić wydrylowane wiśnie i pestki, wlać spirytus wymieszany z przegotowaną i ostudzoną wodą, zamknąć i odstawić w ciepłe miejsce na 10 dni.
2. etap:
Po 10 dniach zlać nalewkę do butelki, owoce oddzielić od pestek, pestki wyrzucić, a wiśnie umieścić z powrotem w gąsiorku/słoju.
Cukier rozpuścić w przegotowanej wodzie, odstawić do przestygnięcia. Następnie zalać wiśnie ciepłą wodą z cukrem i odstawić na 2 tygodnie, raz dziennie potrząsając gąsiorkiem/ słojem.
3. etap:
Po tym czasie zlać płyn z owoców, wymieszać go z wcześniej przygotowaną nalewką, zamknąć i odstawić na 3 tygodnie, by nalewka się sklarowała. 
Owoców oczywiście nie wyrzucamy :) Można je wykorzystać do ciast lub deserów (najprostszy deser - rozpuścić czekoladę i zalać nią wiśnie - pycha), lub przełożyć do słoików i zasypać cukrem.
4. etap:
Po trzech tygodniach nalewkę przefiltrować, rozlać do butelek i zakorkować. Odczekać 2 miesiące, by nalewka nabrała mocy i aromatu.
Źródło/ Inspiracja: J. Rogala "Wielka księga nalewek"

Komentarze

Print Friendly and PDF