Dżem wiśniowo-daktylowy

Pyszny dżem wiśniowy z daktylami poleca się na zimę. Dżem wychodzi bardzo gęsty, jak powidła. Jest bez dodatku białego cukru i szybko się go przygotowuje. A to wszystko dzięki daktylom! Tak, to one nadają gęstości i słodyczy. Produktem ubocznym przy produkcji dżemu jest syrop wiśniowo-daktylowy, powinno Wam wyjść ok. 1200-1300 ml. Super, prawda? :)


Składniki (na ok. 14 małych słoiczków):
  • 4 kg wiśni
  • 2-2,5 kg suszonych daktyli (w zależności jak słodkie macie wiśnie, ja dałam 2 kg)
  • sok z połowy cytryny
Przygotowanie:

Wiśnie umyć i wydrylować, przełożyć do garnka z grubym dnem. Daktyle przelać wrzątkiem i dodać do wiśni. Smażyć na średnim ogniu do momentu aż wiśnie zaczną się rozpadać i puszczać sok. Następnie odlać sok do dwóch wysterylizowanych* butelek po ok. 600-700 ml, później zapasteryzować razem ze słoikami wypełnionymi dżemem (*sterylizacja w piekarniku: słoiki i nakrętki myję wstawiam do zimnego piekarnika, ustawiam piekarnik na 110° C (termoobieg) i wypiekam przez ok. 30 min.).
Do wiśni dodać sok z cytryny, całość zblendować i przełożyć do wysterylizowanych słoiczków, następnie wytrzeć ręcznikiem papierowym gwinty słoików, dobrze zakręcić i zapasteryzować: przez ok. 20 min. - w ten sam sposób, co sterylizacja słoików - w piekarniku.

Komentarze

Prześlij komentarz

Print Friendly and PDF