Babka jaglana (bezglutenowa)

Oto dowód na to, że wielkanocne wypieki można przygotować w zdrowszej wersji - na mące jaglanej, bez glutenu. O właściwościach kaszy jaglanej (z której mąka powstaje) wspominałam przy okazji zapiekanki śniadaniowej, więc teraz skupię się wyłącznie na walorach smakowych: Babka jest miękka, wilgotna, lekka, nie za słodka, po prostu pychota :) Mąka jaglana nadała babce orzechowy posmak, który bardzo przypadł mi do gustu. Polecam wszystkim - nie tylko osobom z nietolerancją glutenu.

http://www.cookierenka.com/2014/04/babka-jaglana-bezglutenowa.html
Składniki:
  • 280 g kaszy jaglanej (poniżej instrukcja, jak zrobić mąkę z kaszy jaglanej) lub 260 g gotowej mąki jaglanej
  • 150 g masła
  • 4 jajka
  • 1 duży dojrzały banan
  • 200 g cukru trzcinowego nierafinowanego
  • 2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
  • 4 łyżki wiórków kokosowych
Do dekoracji:
  • 1-2 łyżki cukru pudru
Przygotowanie:

1. Mąka jaglana: Kaszę jaglaną zmielić na drobny pył w młynku do kawy lub malakserze. Można też ją wcześniej uprażyć: Rozgrzać suchą patelnię, wsypać kaszę jaglaną i prażyć, co jakiś czas mieszając. Kiedy kasza zacznie wydzielać orzechowy zapach, zsypać ją z patelni i odstawić do całkowitego wystygnięcia. Następnie zmielić kaszę na drobny pył. Do babki potrzebujemy 260 g mąki.
2. Masło rozpuścić i odstawić do przestygnięcia.
3. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180° C.
4. Do miski przesiać mąkę, dodać cukier, wiórki, proszek do pieczenia i jajka. Wszystko dokładnie zmiksować. Dalej miksując dolewać powoli rozpuszczone masło.
5. Banana zmiksować w blenderze, lub dokładnie rozgnieść widelcem. Dodać do ciasta i dokładnie wymieszać.
6. Formę do babki (u mnie o średnicy 23 cm) wysmarować tłuszczem i przelać do niej ciasto. Kilka razy postukać formą o blat, aby ciasto wypełniło zakamarki formy.
7. Piec przez ok. 35-50 min. (do suchego patyczka). Duże widełki, dlatego, że w oryginalnym przepisie było podane 35 min. W moim piekarniku suchy patyczek był po 50 minutach.
8. Po wyjęciu z piekarnika pozostawić w formie na ok. 15 minut, następnie ostrożnie przełożyć na kratkę. Pozostawić do całkowitego wystygnięcia.
9. Na koniec posypać babkę cukrem pudrem.
Ciasto zachowuje świeżość do 5 dni.
Źródło/ Inspiracja: Magazyn Spring Plate, nr 5


Komentarze

  1. Bardzo mi się tutaj podoba :D Zostanę na dłużej :) Super pomysł z tą babkę - wygląda obłędnie :D Z chęcią bym się w nią wgryzła :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za bardzo budujący komentarz - trochę obrosłam w piórka :D

      Usuń

Prześlij komentarz

Print Friendly and PDF