Domowy sękacz z piekarnika

Coś dla wielbicieli sękacza :) Przyznam, że za oryginalnym sękaczem nie przepadam, bo wydaje mi się zbyt suchy, ale ten jest rewelacyjny - spróbujcie koniecznie. Może się wydawać, że za dużo z nim zachodu, ale to tylko złudzenie. Na pewno przyda się trochę cierpliwości, bo gdy ciasto jest w piekarniku trzeba je obserwować przez szybę, w odpowiednim momencie foremkę wyjąć, nalać kolejną warstwę ciasta, wstawić z powrotem do piekarnika i tak w kółko, aż do zużycia całego ciasta. Ale to naprawdę nic trudnego, przekonajcie się sami :)

Domowy sękacz z piekarnika

Składniki:
  • 250 g miękkiego masła
  • 250 g cukru (dałam trochę mniej - 220 g)
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 6 jajek
  • 4 łyżki rumu (lub innego alkoholu, u mnie: likier pomarańczowy typu triple sec)
  • 150 g mąki pszennej
  • 100 g mąki ziemniaczanej
  • 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Polewa:
  • 1 tabliczka czekolady deserowej
  • 2 łyżki śmietany
Przygotowanie:

1. Utrzeć masło mikserem na maksymalnych obrotach, dodając cukier, cukier waniliowy, 2 całe jaja, 4 żółtka i rum.
2. Wymieszać mąkę pszenną z mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia, ucierając dodawać po łyżce do masy. 
3. Białka ubić na sztywno i delikatnie wmieszać do masy. 
4. Przygotować piekarnik - ustawić funkcję grilla (u mnie domyślnie jest to temp. 300° C, jednak zmniejszyłam do 280° C. Jeśli Wasz piekarnik nie ma funkcji grilla ustawić górną grzałkę i temp. 220° C).
5. Formę keksową o wymiarach 35x11 cm (u mnie 28x15 cm) wysmarować tłuszczem i wyłożyć papierem do pieczenia, nałożyć 2 łyżki ciasta i równomiernie rozsmarować pędzlem.
6. Wstawić formę do piekarnika - odstęp pomiędzy grillem a powierzchnią ciasta zawsze powinien wynosić ok. 20 cm. Upiec ciasto na kolor jasnobrązowy, przy funkcji grilla zajmuje to ok. 2 min.).
7. Na upieczoną warstwę ciasta nałożyć w ten sam sposób następną warstwę (2 łyżki) i upiec, pamiętając o zachowaniu ok. 20 cm odstępu od górnej grzałki. W ten sposób piec kolejne warstwy, aż do zużycia całego ciasta.
8. Gotowe ciasto wyłożyć z formy keksowej, usunąć papier, przełożyć na blachę z piekarnika i od razu wstawić jeszcze mniej więcej na 5 min. do gorącego piekarnika.
9. Polewa: Czekoladę połamać i wrzucić do metalowej miseczki, dodać śmietanę. W kąpieli wodnej podgrzać czekoladę i śmietanę, mieszając od czasu do czasu, aż wszystko się rozpuści i powstanie gładka masa. Polewę rozsmarować na wystudzonym cieście.
Źródło: Dr. Oetker "Księga wypieków"


Komentarze

  1. Ale świetny przepis! Ciasto wygląda cudnie i na pewno je zrobię przy najbliższej okazji, jednakże mam pytanie: czy można pominąć dodatek alkoholu? Lub czym go można zastąpić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo :) Myślę, że spokojnie można pominąć dodanie alkoholu i ciasto na tym nie straci.

      Usuń
  2. Już gdzieś widziałam taki przepis. Ciasto wygląda pysznie. Ile czasu zajęło pieczenie- mniej więcej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje ciacho miało 12 warstw, więc przyjmując, że warstwa piecze się 2 - 2,5 min. daje to ok. 30 min. Jeśli pieczemy ciasto bez funkcji grilla czas pieczenia 1 warstwy jest dłuższy - max. jest to 5 min.

      Usuń
  3. Muszę kiedyś taki zrobić, tylko w odrobinę cierpliwości się muszę najpierw zaopatrzyć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chętnie się podzielę i ciastem i cierpliwością :)

      Usuń
  4. Taki sękacz piekli w programie telewizyjnym konkursie Najlepszy Ciastkarz Amator we Francji. Różnie im to wychodziło

    OdpowiedzUsuń
  5. Wspaniały sękacz, w domu jednak praktycznie nie do zrobienia. Dobry sękacz produkowany jest przez firmę z Marek koło Warszawy sękacz królewski www.secpol.pl. Również w sprzedażny maja listki i takie pakiety "na raz" od 50 gram w takim imulsie

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajny przepis ;) myślę, że go wykorzystam !

    OdpowiedzUsuń
  7. czy można zrobić z funkcją góra-dół ? jaka temperatura i czas pieczenia ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Patrz pkt. 4. Myślę, że można spróbować z temp. 200-220 stopni.

      Usuń
  8. Świetny przepis 😄 wszystkim smakowało 😄 i mowili że lepszy od
    Oryginalnego sękacza z Podlasia

    OdpowiedzUsuń
  9. Dzień dobry.
    A jak poradzić sobie z palącym się papierem. Musiałem zmniejszyć temperaturę i zacząć piec od nowa. Przy temperaturze 275 papier się spalił.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze powiedziawszy ja nie miałam takiego problemu, ale proszę spróbować ustawić formę z ciastem poziom niżej lub piec w formie silikonowe bez papieru.

      Usuń
  10. Dałem trochę mniej masła i mąki, dodałem cukier kokosowy, rum kokosowy (likier), cukier waniliowy i troszkę aromatu waniliowego. Upiekłem w tortownicy. 200*C górny termoobieg, ok 20cm od górnej grzałki. Ok. 2-4min. Na warstwę. Wyszedl idealny, szkoda, że nie można wrzucić zdjęcia.
    Dziękuję i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo za komentarz i cieszę się, że wszystko się udało :) Zdjęcia można wysyłać do mnie na @ lub na fb ;) Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń

Prześlij komentarz

Print Friendly and PDF