Chleb żytni z czarnuszką 40% (na zakwasie)

Mam dziś dla Was przepis na przepyszny domowy chleb żytni z czarnuszką. Przyznaję, że już od jakiegoś czasu nie kupuję chleba, tylko piekę własny. Jest to proces czasochłonny, ale smak wynagradza wszystko. Naprawdę warto. Jeśli nie macie w domu zakwasu tutaj jest instrukcja krok po kroku jak go przygotować (klik).


Składniki na 2 bochenki:
  • 545 g mąki pszennej chlebowej
  • 363 g mąki żytniej razowej
  • 618 g wody (301 g do zakwasu, reszta do ciasta właściwego)
  • 17 g aktywnego zakwasu
  • 17 g czarnuszki
  • 17 g soli
  • 4 g drożdży instant (można pominąć)
Przygotowanie:

Zakwas: 17 g aktywnego zakwasu mieszamy z 301g wody, następnie dodajemy mąkę żytnią razową, mieszamy, przykrywamy folią i odstawiamy  na ok. 14-16 godzin w temp. pokojowej, aby dojrzał.
Ciasto właściwe: Po tym czasie mieszamy zakwas z pozostałymi składnikami przez ok. 8 min. (mikser planetarny, pierwsze 3 min. na najniższym stopniu, pozostałe 5 min. na drugim), przykrywamy folią i odstawiamy na godzinę w temp. pokojowej. 
Następnie dzielimy ciasto na 2 równe porcje, formujemy i przekładamy do koszyczków rozrostowych obsypanych obficie mąką ryżową. Odstawiamy na godzinę.
Do piekarnika wstawiamy garnek rzymski lub żeliwny razem z pokrywką, rozgrzewamy piekarnik do 240°C. Ja też wstawiam na dno piekarnika blaszkę z wodą. Przekładamy ciasto na papier do pieczenia, następnie ostrożnie przenosimy do gorącego garnka i nacinamy. Pieczemy 15 min. w temp. 240° C, po tym czasie zmniejszamy temp. do 230° C i pieczemy kolejne 25 min. 5 min przed końcem pieczenia zdejmujemy pokrywkę, aby chleb się ładnie zarumienił. 
Tak samo pieczemy drugi bochenek.
Źródło/ Inspiracja: "Chleb", J. Hamelman


Komentarze

Print Friendly and PDF