Panna cotta maślankowa

Zapraszam na bardzo smaczny, włoski deser, idealny na nadchodzące ciepłe dni. Jest naprawdę prosty w przygotowaniu, a dzięki agar agar* tężeje o wiele szybciej, niż przy użyciu żelatyny. Zatem do dzieła :)

http://www.cookierenka.com/2014/05/panna-cotta-maslankowa.html
Składniki:
  • 1,5 szklanki* maślanki
  • 1,5 szklanki mleka
  • 1 szklanka śmietanki kremówki 30-36%
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 2 łyżeczki agar agar w proszku (zamiennik: 3 łyżeczki żelatyny rozpuszczone w 1/3 szklance ciepłej wody)
  • 2 laski wanilii
 Dodatkowo: dowolne ulubione dodatki, np.: świeże owoce, mus owocowy, starta czekolada, polewa czekoladowa

* odmierzamy szklanką o poj. 250 ml
 
Przygotowanie:
Przygotować 14 szt. foremek silikonowych na muffiny, przetrzeć je ręcznikiem papierowym zwilżonym olejem.
Do garnka wlać maślankę, śmietanę i mleko. Dodać cukier, ziarnka wanilii, a także "zużyte" laski wanilii. Gotować na średnim ogniu co jakiś czas mieszając, aby rozpuścił się cukier. Doprowadzić do wrzenia, usunąć laski wanilii i cały czas mieszając wsypywać stopniowo agar agar. Dobrze wymieszać i przelać do przygotowanych foremek. Odstawić do stężenia na ok. godzinę - agar agar bardzo szybko tężeje i nie potrzebuje do tego lodówki, ale w lodówce jeszcze szybciej :)
Wykładać do góry dnem i ewentualnie przybrać ulubionymi dodatkami.
Źródło/ Inspiracja: donnahay.com.au

*O agarze można poczytać tutaj. Najważniejsze informacje: kosztuje ok. 5 zł, występuje pod postacią proszku, granulatu, ale także włókien, sztabek czy płatków. Najlepszy jest ten w proszku, ponieważ pozostałe postacie są trudniejsze w użyciu - trzeba je moczyć w wodzie, a następnie dość długo gotować (pozostawić do namoczenia kilka minut, następnie odsączyć, włożyć do garnuszka z zimną wodą i zagotować. Pozostawić na ogniu przez 6 do 10 minut w przeciwieństwie do agar-agar w proszku, któremu starczy zaledwie 30 sekund). Jest całkowicie naturalny, bezwonny i bezsmakowy. Rozpuszcza się w temp. 85-95 stopni Celsjusza, tężeje natomiast już w 32-35 stopniach. Nie potrzebuje więc lodówki. Kilka podstawowych zasad przy stosowaniu agaru: im bardziej kwaśny płyn, tym więcej trzeba go dodać, by powstała galaretka, im słodszy - tym mniej. Agar-agar ma również swoje właściwości odżywcze: wspomaga trawienie i pomaga eliminować toksyny (Źródło: klik, klik).

Komentarze

Prześlij komentarz

Print Friendly and PDF